SKU 84A-147WT
Package QTY 1
Assembly Instructions
84A-147WT Download
CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING
Weights & Dimensions
Features
Returns & Refunds
Wholesale demand
Product Details
Features:
  • - Perfect for the patio, garden, backyard, and other outdoor living space
  • - Practical patio swing chair can hold up to 2 or 3 people
  • - Made of solid wood for stability
  • - The painted surface that is water-fighting
  • - A foldable coffee table with cup holders bring more convenience
  • - Sturdy metal chains provide strong support
  • - Ultimate comfort with a high back and wide armrests
  • - Assembly required
Specification:
  • - Color: White
  • - Material: Fir Wood
  • - Overall Dimension: 59" W x 29.5" D x 20.75" H
  • - Seat Size: 50.5" W x 19.25" D
  • - Back Height: 19.75"
  • - Back Width: 46"
  • - Armrest Size: 4.25" L x 25.25" W x 0.75" T
  • - Coffe Table Size: 11.75" L x 13.75" W
  • - Cup Holder Size: Ф2.75" x 3.5" H
  • - Steel Chains Length: 3.3', 7.5'
  • - Weight Capacity: 440 lbs
  • - 1 x Swing Chair
  • - 4 x Chain
  • - 4 x S-shaped Hook
  • - 1 x Manual
Compare with similar items
SKU
Maximum Compatible Number of Seats
Material
Overall dimensions
Weight Capacity
Customer Ratings
This item
Outsunny 3-Seater Wooden Porch Swing, White with Table & Cup Holders
84A-147WT
3
Fir Wood
59" x 29.5" x 20.75"
440 lbs
4.6
Recommend
Outsunny 3-Seat Patio Swing Chair, Steel Frame, Adjustable Canopy, Black
84A-054V05BK
3
Steel, Polyester Cloth
67.75" x 43.25" x 60.25"
440 lbs
4.9
Outsunny 2-Person Outdoor Swing Bench, Steel, 528 lb Capacity, Black
84A-035
2
Steel
50" x 23.5" x 20.75"
550 lbs
4.7
Outsunny 2-Seat Outdoor Porch Swing with Canopy, Gray
84A-141GY
2
Steel, Polyester, Breathable Mesh
69.25" x 43.25" x 64.5"
264 lbs
4.8
Swing Chair 46.75" x 25.5" x 24" Natural
84A-154ND
Fir Wood, Metal
46.75" x 25.5" x 24"