SKU 84A-146WT
Package QTY 1
Assembly Instructions
84A-146WT Download
CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING
Weights & Dimensions
Features
Returns & Refunds
Wholesale demand
Product Details
Features:
  • - Hanging swing bench with enough room for two
  • - Cup holders in the armrests for drinks
  • - Natural color that blends easily with your outdoor furniture and décor
  • - Made of fir wood with a painted with a water sealing paint
  • - Heavy-duty metal chains for a 440 lbs. maximum load
  • - High backrest and wide armrests
  • - Perfect for patio, sunroom, and other outdoor spaces
  • - Assembly required
Specification:
  • - Color: White
  • - Material: Fir Wood
  • - Overall Dimensions: 58.25" L x 30.25" W x 22.5" H
  • - Seat Size: 46" W x 21.25" D
  • - Back Height: 19.75" H
  • - Armrest Size: 3.5" W x 25" L x 1.75" T
  • - Cup Size: 4" L x 4" W
  • - Cup Hole: 2.75" Dia x 1.75" W
  • - Weight Capacity: 440 lbs.
  • - Item Label: 84A-146WT
Package Includes:
  • - 1 x Swing Chair
  • - 4 x Chain
  • - 1 x Manual
Compare with similar items
SKU
Color
Material
Overall Dimensions
Maximum Weight Recommendation
Seat Depth
Customer Ratings
This item
Outsunny 2-Person Wooden Porch Swing Chair, 440 lbs, White
84A-146WT
White
Fir Wood
58.25"x30.25"x22.5"
440 lbs
21
Recommend
Swing Bench 63" W x 26.4" D x 24" H Carbonized
84A-351V00TN
Carbonized
Fir Wood
63" W x 26.4" D x 24" H
661 lbs
18.1
Outsunny 3-Seater Wooden Porch Swing with Table & Cup Holders
84A-147ND
Natural
59" x 29.5" x 20.75"
440 lbs
19.25
Outsunny 2-Seater Outdoor Porch Swing Chair, White, 440lbs
84A-154WT
White
Fir Wood,Steel
46.75" x 25.5" x 24"
20
Outsunny 2-Seater Outdoor Swing Bench, Metal Chains, Patio
84A-232
Natural Wood
50" W x 25.5" D x 21.5" H