SKU 84A-053CG
Package QTY 1
Assembly Instructions
84A-053CG Download
CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING
Weights & Dimensions
Features
Returns & Refunds
Wholesale demand
Product Details
Features:
  • - Our freestanding outdoor swing comfortably seats three adults
  • - Mesh fabric seat is breathable to stay cool in the summer, and dry off faster
  • - Angle of the canopy top adjusts for optimal shade coverage
  • - Canopy removes
  • - Large non-slip feet stop it from shifting around
  • - Heavy-duty steel frame makes it support up to 748 lbs.
  • - Assembly required
Specification:
  • - Color: Gray
  • - Materials: Steel, Polyester Fabric, Sling Fabric
  • - Overall Dimensions: 74.75" L x 51.25" W x 67.75" H
  • - Seat Dimensions: 59" W x 19" D
  • - Seat Height: 19" H
  • - Weight Capacity: 616 lbs.
  • - Item Label: 84A-053CG
Package Includes:
  • - 1 x Swing Bench
  • - 1 x Manual
Compare with similar items
SKU
Color
Material
Size
Weight Capacity
Customer Ratings
This item
Outsunny 3-Seat Outdoor Swing Chair with Canopy, Gray
84A-053CG
Gray
Steel, Polyester Fabric, Sling Fabric
77.25" x 45.75" x 67.75"
660lbs
4.8
Recommend
Outsunny 3-Seat Patio Swing Chair, Adjustable Canopy, Brown
84A-101
Brown
Steel Pipe, Polyester Cloth, Oxford Fabric
67.75" x 43.25" x 61.5"
462 lbs
4.9
Outsunny 2-Seat Patio Swing Chair with Canopy, Cup Holders
84A-111
Brown
Steel, Polyester
76.75" x 45.25" x 67.75"