SKU 84A-236BG
Package QTY 1
Assembly Instructions
84A-236BG Download
CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING
Weights & Dimensions
Features
Returns & Refunds
Wholesale demand
Product Details
Features:
  • - Swing bench that seats two
  • - Canopy to stop sunburns and keeps out light rain
  • - The angle of the canopy can be adjusted
  • - Mesh seats that stay cool during the summer
  • - Anti-slip foot pads help it stay stable and stop it from scratching surfaces
  • - Solid powder-coated steel frame can support 484 lbs.
  • - Assembly required
Specification:
  • - Color: Beige
  • - Material: Steel, Polyester, Breathable Mesh
  • - Overall Dimensions: 59" L x 43.25" W x 67" H
  • - Canopy Size: 58.25" L x 45.75" W
  • - Seat Size: 39.25" L x 19" W
  • - Seat Height: 17.75" H
  • - Back Size: 39.25" W x 19" H
  • - Weight Capacity: 484 lbs.
  • - Item Label: 84A-236BG
Package Includes:
  • - 1 x 2 Seater Swing Chair
  • - 1 x Manual
Compare with similar items
SKU
Maximum Compatible Number of Seats
Material
Overall dimensions
Weight Capacity
Customer Ratings
This item
Outsunny 3-Seat Patio Swing Chair, Steel Frame, Adjustable Canopy, Black
84A-054V05BK
3
Steel, Polyester Cloth
67.75" x 43.25" x 60.25"
440 lbs
4.9
Recommend
Outsunny 3-Seater Wooden Porch Swing, White with Table & Cup Holders
84A-147WT
3
Fir Wood
59" x 29.5" x 20.75"
440 lbs
4.6
Outsunny 2-Person Outdoor Swing Bench, Steel, 528 lb Capacity, Black
84A-035
2
Steel
50" x 23.5" x 20.75"
550 lbs
4.7
Outsunny 2-Seat Outdoor Porch Swing with Canopy, Gray
84A-141GY
2
Steel, Polyester, Breathable Mesh
69.25" x 43.25" x 64.5"
264 lbs
4.8
Swing Chair 46.75" x 25.5" x 24" Natural
84A-154ND
Fir Wood, Metal
46.75" x 25.5" x 24"