Back / Outdoor / Patio Furniture / Hammocks / SKU:84A-130V01WT
Loading...
Loading...
4.4
Shipped by Aosom LLC
Shipping Method
Select: White, 154.25" x 47.25" x 40.25"
In Stock
  • 1
Insufficient stock available
Minimum of one required
to earn 200 loyalty point(s) with this product.
Save Now
What's Covered
Delivery Guarantee
Delivery Guarantee
Free shipping
Free shipping
30 Day Return Policy
30 Day Return Policy
Secure Payment
Secure Payment
Product Overview
Frame Material: Poplar
Item Shape: U-Shaped
Fabric Type: Cotton
Seating Capacity: 1
Item Weight: 63.8 lbs
Required Assembly: Yes
Maximum Weight Recommendation: 330 lbs
Included Components: Rope/Stand
Highlights
  • - Extra Large Hammock with Stand Info: Overall Dimensions: 154.25" L x 47.25" W x 40.25" H. Hammock Bed Size: 78.75" L x 47.25" W. Weight Capacity: 330 lbs.
Brand Outsunny
SKU 84A-130V01WT
Package QTY 1
Assembly Instructions
84A-130V01WT Download
CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING
Weights & Dimensions
Features
Returns & Refunds
Wholesale demand
Product Details
Features:
  • - Chic poplar wood hammock with stand set offers a relaxing boho accent piece
  • - Jumbo extra-large size lets you really stretch out, read, or take a nap
  • - Outdoor-ready wood frame holds up to 330 lbs.
  • - Soft, breathable cotton hammock surface
  • - Safety ropes
  • - No tree needed, it installs anywhere
Specification:
  • - Color: Natural Wood, White
  • - Materials: Poplar, Cotton
  • - Overall Dimensions: 154.25" L x 47.25" W x 40.25" H
  • - Hammock Bed Size: 78.75" L x 47.25" W
  • - Weight Capacity: 330 lbs.
  • - Item Label: 84A-130V01WT
Package Includes:
  • - 1 x Hammock
  • - 4 x Rope
  • - 1 x Manual
Compare with similar items
SKU
Color
Material
Overall Dimensions
Fabric Type
Seating Capacity
Maximum Weight Recommendation
Customer Ratings
This item
Outsunny Extra Large Outdoor Hammock with Stand, Heavy Duty, White
84A-130V01WT
White
Poplar
154.25" x 47.25" x 40.25"
Cotton
1
330 lbs
4.4
Recommend
Outsunny Outdoor Hammock with Stand, Heavy Duty Cotton, White
White, Teak
Pine
157.5" x 59" x 84.75"
50% Cotton, 50% Polyester
396 lbs
4.8
Outsunny 10' Wood Outdoor Hammock with Stand, Multi Color
Multi Color
Wood, Cotton
128" x 46.5" x 47.25"
Other
264 lbs
4.9
Outsunny 10' Wood Outdoor Hammock with Stand, Heavy Duty White
84A-129
Cream White
Wood, Cotton
128" x 46.5" x 47.25"
Other
264 lbs
5
84A-204
White
Larch Wood, Polyester Cloth, Metal
157.5" x 47.2" x 80.7"
100% Polyester