Back / Outdoor / Patio Furniture / Hammocks / SKU:84A-196WT
Loading...
Loading...
5
Shipped by Aosom LLC
Shipping Method
Select: White, 113.5" x 59" x 13.75"
In Stock
  • 1
Insufficient stock available
Minimum of one required
to earn 37 loyalty point(s) with this product.
Save Now
Delivery Guarantee
Delivery Guarantee
Free shipping
Free shipping
30 Day Return Policy
30 Day Return Policy
Secure Payment
Secure Payment
Product Overview
Frame Material: Polyester and Cotton
Item Shape: Oval
Fabric Type: 65% Cotton, 35% Polyester
Style: Boho
Seating Capacity: 1
Item Weight: 3.5 lbs
Required Assembly: Yes
Maximum Weight Recommendation: 264 lbs
Included Components: Hand-knitted Knots/Drawstring Bag
Highlights
  • - Extra Large Boho Hammock Info: Overall Dimensions: 113.5" L x 59" W. Hammock Bed Size: 78.75" L x 59" W. Weight Capacity: 264 lbs.
Brand Outsunny
SKU 84A-196WT
Package QTY 1
Assembly Instructions
84A-196WT Download
CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING
Weights & Dimensions
Features
Returns & Refunds
Wholesale demand
Product Details
Features:
  • - Extra large boho hammock
  • - A tree hammock with a 264 lbs. weight capacity
  • - Breathable polyester cotton fabric
  • - With hand-knitted knots on both sides
  • - Elegant macrame fringe design
  • - Includes a drawstring bag to bring it with you on the go
  • - Easy to set up
Specification:
  • - Color: White
  • - Materials: Polyester Cotton, Cotton Rope
  • - Overall Dimensions: 113.5" L x 59" W
  • - Hammock Bed Size: 78.75" L x 59" W
  • - Weight Capacity: 264 lbs.
  • - Tassels Length: 13.75" L
  • - Drawstring Bag Size: 16.25" L x 11.75" W
  • - Item Label: 84A-196WT
Package Includes:
  • 1 x Hammock Bed
  • 1 x Carrying Bag
Compare with similar items
SKU
Color
Material
Overall Dimensions
Customer Ratings
This item
Hammock 113.5" x 59" x 13.75" White
84A-196WT
White
Polyester And Cotton
113.5" x 59" x 13.75"
5
Recommend
Outsunny Outdoor Hammock with Stand, Heavy Duty Cotton, White
White, Teak
Pine
157.5" x 59" x 84.75"
4.8
Outsunny 10' Wood Outdoor Hammock with Stand, Heavy Duty White
84A-129
Cream White
Wood, Cotton
128" x 46.5" x 47.25"
Outsunny U-Shape Hammock Chair with Headrest, Cream White
84A-328V00CW
Cream White
Steel
66.9" W x 43.3" x 59.1"